Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz Zachodni w Cardiff hr. South Glamorgan (Walia)

Cmentarz Zachodni w Cardiff jest miejscem spoczynku 128 żołnierzy. Dalszych 37, których groby z różnych względów nie mogły zostać utrzymane na innych cmentarzach w pobliżu stolicy Walii, upamiętnionych jest na specjalnych pomnikach. Większość grobów rozsiana jest w różnych punktach na terenie całego cmentarza. Jedyna działka, na której znajdują się wyłącznie groby wojenne, mieści się w kwaterze C i tworzą ją 32 mogiły. Tam właśnie spoczywa jedyny polski lotnik, kpr. Wiśniewski, służący w chwili śmierci w jednostce współpracy z artylerią przeciwlotniczą 8 Anti Aircraft Cooperation Unit, w ramach praktyki po ukończonym kursie pilotażu. Zginął w czasie lotu służbowego 12 października 1942 r., gdy wystartował za sterami Mastera I (N7479) i z nieustalonych przyczyn rozbił się koło miejscowości Painscastle.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. pil. (Sgt)782809Wiśniewski Władysław12.10.19428 Anti Aircraft Cooperation Unit
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Wejście na teren Cmentarza Zachodniego w Cardiff.
Działka grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na terenie kwatery C. Poza pojedynczymi grobami widoczny jest także monument Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia) oraz pomniki, na których upamiętniono żołnierzy, których groby już nie istnieją.
Grób kpr. Władysława Wiśniewskiego.
Przy grobie kpr. Wiśniewskiego znajduje się tabliczka wotywna, przywieziona przez rodzinę lub znajomych poległego z sanktuarium św. Teresy we francuskim Lisieux, z napisem: "W Lisieux modliliśmy się za ciebie".