Cmentarz protestancki w Castricum (Holandia)

Na cmentarzu otaczającym kościół protestancki w Castricum znajduje się niewielka działka grobów wojennych, w których pochowano 34 żołnierzy z II wojny światowej (w tym 15 nierozpoznanych). Są to w większości lotnicy i marynarze, polegli w Morzu Północnym, których ciała zostały wyrzucone na piaszczyste, zachodnie wybrzeże prowincji Holandia Północna.

Jedynym Polakiem spoczywającym w Castricum jest kpr. obs. Mieczysław Glass. Był członkiem załogi Wellingtona X BH-S (HE327) z 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej". Nocą z 21 na 22 czerwca 1943 r. uczestniczył w nalocie na Krefeld i w czasie tego zadania został zestrzelony do Morza Północnego w pobliżu holenderskiego miasta IJmuiden. Poza Glassem polegli: kpr. pil. Mieczysław Bronicki, kpr. rtg. Stefan Jama, kpr. bomb. Stanisław Nogacki oraz st. szer. strz. Jan Leżuch. Ich doczesnych szczątków nigdy nie odnaleziono.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpr. obs. (Sgt)794632Glass Mieczysław21/22.06.1943300 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech ZmyślonyWejście na przykościelny cmentarz protestancki w Castricum. Widoczna jest zielona tabliczka informująca o obecności w tym miejscu grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.

Działka grobów wojennych na cmentarzu w Castricum wraz z widocznym w tle kościołem.

Grób polskiego lotnika wśród mogił żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

Grób kpr. obs. Mieczysława Glassa.


Źródła:
fotografie autorstwa Wojciecha Zmyślonego
dokumenty z Commonwealth War Graves Commission w Maidenhead
Krzystek T. J., Personel PSP w Wielkiej Brytanii 1940-1947, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2007
Ku czci poległych lotników 1939-1945, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2006