Cmentarz rzymskokatolicki St Mary's w Holyhead hr. Gwynedd (Walia)


Cmentarz rzymskokatolicki St Mary's (św. Marii) w Holyhead (jedna z czterech nekropolii w tym mieście, na której znajdują się groby wojenne) jest miejscem spoczynku dwóch polskich lotników. Oprócz nich pochowany jest także trzeci Polak, kpt. Jan Późniak z armii, a także dziewięciu Brytyjczyków i Kanadyjczyków.

Pierwszym z poległych był plut. pchor. Rosiewicz, przydzielony na praktykę pilotażową do szkoły obserwatorów 4 Air Observer School. 28 sierpnia 1941 r. podczas wykonywania lotu nad morzem w jego maszynie awarii uległ silnik. Samolot Botha I (L6417) wpadł do morza w pobliżu wsi Rhosneigr w hrabstwie Anglesey. Oprócz Polaka na pokładzie zginęło dwóch lotników z RAF.

15 lutego 1944 r. poległ por. Radecki z jednostki zaawansowanego szkolenia obserwatorów 8 (Observers) Advanced Flying Unit. Podczas szkolnego lotu nawigacyjnego w jego samolocie Anson I (N5130) oderwało się skrzydło i maszyna rozbiła się w Marl Farm koło miejscowości Llandudno w hrabstwie Conwy. Poza Radeckim zginęła reszta załogi: pilot F/Sgt Melville O. Samuels, nawigator P/O Charles H. M. Folkard oraz radiotelegrafista Sgt Sylvester K. Yates (wszyscy z RAF) oraz radiotelegrafista Sgt Thomas M. Clother (z RNZAF)

Stopień Nr ewid. Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
por. obs. (F/Lt)P-1947Radecki Jan15.02.19448 (O) Advanced Flying Unit
plut. pchor. pil. (Sgt)782028Rosiewicz Kazimierz28.08.19414 Air Observer School
 
Razem
2
   

Wojciech ZmyślonyBrama cmentarza rzymskokatolickiego St Mary's w Holyhead.

Tablica z nazwą cmentarza wmurowana obok wejścia na teren nekropolii.

Grób por. obs. Jana Radeckiego.

Grób plut. pchor. pil. Kazimierza Rosiewicza.


Źródła:
fotografie autorstwa pana Marcina Salamona
Krzystek T. J., Personel PSP w Wielkiej Brytanii 1940-1947, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2007
Ku czci poległych lotników 1939-1945, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2006