Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu (zachodniopomorskie)


Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu jest miejscem spoczynku 1329 osób, w większości żołnierzy ludowego Wojska Polskiego, którzy w marcu 1945 r. zdobywali zaciekle broniony przez Niemców bałtycki port. Niewielką część pochówków stanowią mogiły żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r. oraz polskich robotników przymusowych, którzy zginęli w marcu 1945 r. Cmentarz powstał w 1948 r., a kolejne ekshumacje z pojedynczych grobów z okolic Kołobrzegu trwały aż do 1963 r. Obecny wygląd nekropolia zawdzięcza gruntownemu remontowi z 1980 r.

Na cmentarzu spoczywa jeden lotnik, chor. Broch z 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". 15 marca 1945 r. o godz. 11:20 wystartował za sterami Jaka-9M nr "81" jako boczny ppor. Wsiewołoda Bobrowskiego. Zadaniem pary było patrolowanie nad Kołobrzegiem w celu zapewnienia osłony szturmowcom Ił-2, które atakować miały cele naziemne. Nad wybrzeżem Broch odłączył się od Bobrowskiego i zaginął. Jego prowadzący krążył długo poszukując skrzydłowego, wracając do bazy na resztkach paliwa po 2 godzinach i 45 minutach lotu. Do dziś nie jest jasne, co się stało z pilotem. Przez lata w literaturze podawano, że zaginął w falach Bałtyku, co wydaje się być niezgodne z prawdą wobec odnalezienia i pochowania jego ciała. Pilot spoczywa w grobie zbiorowym w rzędzie, miejsce 36.

Stopień Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
chor. pil.Broch Aleksander15.03.19451 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
Razem
1
   

Wojciech ZmyślonyWejście na cmentarz komunalny w Kołobrzegu, którego częścią jest Cmentarz Wojenny.

Plan cmentarza komunalnego z zaznaczonym w górnym lewym rogu Cmentarzem Wojennym.

Centralny punkt cmentarza z pomnikiem z motywem dwóch mieczy grunwaldzkich, orła piastowskiego oraz napisem: "CHWAŁA BOHATEROM ARMII POLSKIEJ I RADZIECKIEJ POLEGŁYM W WALKACH O WYZWOLENIE ZIEMI KOŁOBRZESKIEJ".

Zadrzewiona alejka Cmentarza Wojennego w Kołobrzegu.

Rząd E, w którym mieści się m.in. grób polskiego lotnika. Z prawej strony widoczna tablica z motywem orła piastowskiego.

Grób chor. pil. Aleksandra Brocha.

Nazwisko chor. pil. Aleksandra Brocha na nagrobku zbiorowej mogiły w rzędzie E, miejsce 36.


Źródła:
fotografie autorstwa Wojciecha Zmyślonego
dokumenty z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku
dokumenty z Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie