Cmentarz komunalny St. Firmin w Le Crotoy (Francja)


Na cmentarzu komunalnym St. Firmin w Le Crotoy znajduje się kwatera wojskowa, w której znajdują się groby wojenne Francuzów i żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej. Na jednej spośród dziewięciu białych tablic z piaskowca widnieje godło Orła Białego. W mogile tej spoczywa nieznany polski lotnik, poległy przed 12 kwietnia 1943 r. Tego dnia znaleziono jego ciało, wyrzucone przez morze na brzeg kilka kilometrów na północ od Le Crotoy w miejscu zwanym La voie de Rue. Żadne dalsze szczegóły nie są znane. Grób znajduje się na terenie działki wojskowej, rząd 1, grób 3.

Jakkolwiek tożsamość lotnika jest nieznana, miejsce i data śmierci pozwalają snuć pewne przypuszczenia. Niewykluczone więc, że pochowanym jest ppor. Jerzy Skibiński, pilot 610 Dywizjonu Myśliwskiego RAF. 13 lutego 1943 r. podczas lotu "Rodeo 168" został zestrzelony przez niemieckie myśliwce i wraz ze swoim Spitfirem VB DW-Q (EN896) wpadł do morza. Według różnych meldunków stało się to "w rejonie Le Touquet" lub "10-15 mil na południowy wschód od Boulogne nad morzem", czyli bardzo blisko Le Crotoy. Nieco wcześniej, bo 31 grudnia 1942 r., podczas lotu bojowego "Rodeo 140" w rejonie pobliskiego Berck zaginęli (i prawdopodobnie zginęli w morzu) dwaj piloci 306 Dywizjonu Myśliwskiego "Toruńskiego". Byli to por. Józef Gil oraz ppor. Leon Kosmowski, zestrzeleni w walce z Focke-Wulfami 190, a pilotujący odpowiednio Spitfire'y F.IX UZ-B (BS455) oraz UZ-D (EN125).

Stopień Nr ewid. Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
    NN przed 12.04.1943  
 
Razem
1
   

Grzegorz Zaleski, Wojciech ZmyślonyWejście na cmentarz komunalny St. Firmin w Le Crotoy.

Widok ogólny na działkę wojskową na terenie nekropolii.

Grób nieznanego polskiego lotnika ma nietypową formę: płyta z piaskowca brytyjskiego wzoru połączona jest z francuską betonową podmurówką. Początkowo grób ten był identyczny jak inne francuskie mogiły, jednak po wzięciu w wieczystą dzierżawę miejsc pochówku na tym cmentarzu przez Komisję Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej krzyże zostały zastąpione płytami z białego piaskowca.

Grób nieznanego polskiego lotnika.


Źródła:
fotografie autorstwa: pana Grzegorza Zaleskiego, pana Jérôme'a Grosse'a
Krzystek T. J., Personel PSP w Wielkiej Brytanii 1940-1947, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2007
Ku czci poległych lotników 1939-1945, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2006