Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz komunalny w Merville (Francja)

Działka grobów wojennych na cmentarzu komunalnym w Merville jest miejscem pochówku 2225 żołnierzy poległych w I wojnie światowej i 94 w II wojnie światowej. Wśród pochowanych są Brytyjczycy, Australijczycy, Kanadyjczycy, Hindusi, Francuzi, Południowoafrykańczycy oraz Niemcy, a także jeden Polak - por. Strzembosz z 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. 8 lipca 1941 r. o godz. 14:30 wystartował za sterami Spitfire'a IIB RF-M (P8669) w składzie 12 maszyn 303 Dywizjonu na zadanie "Circus 40", eskortę trzech bombowych Stirlingów nad Lille. Nad Francją doszło do starcia z niemieckimi myśliwcami. Polacy zgłosili zestrzelenie jednego Messerschmitta Bf 109, jednak w walce poległo dwóch Polaków: Strzembosz (rozbił się koło wsi La Motte) i dowódca "Kościuszkowców", kpt. Tadeusz Arentowicz (zaginął w morzu).

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/O) P-0897 Strzembosz Wiktor 08.07.1941 303 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony

Widok ogólny kwatery grobów wojennych na cmentarzu komunalnym w Merville. Widoczny pomnik w formie krzyża-miecza, tzw. Cross of Sacrifice (Krzyż Poświęcenia).
Widok na rząd, w którym znajduje się grób polskiego lotnika.
Grób por. pil. Wiktora Strzembosza.
Tablica przy bramie wejściowej z informacjami o okolicznosciach powstania cmentarza oraz o ilości i narodowościach pochowanych tam żołnierzy.