Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie (mazowieckie)


Na terenie najsłynniejszej polskiej nekropolii znajdują się groby dwóch oficerów lotnictwa ludowego Wojska Polskiego, pilotów 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". Spoczywają w nich ppor. Wierzchnicki (awansowany pośmiertnie ze stopnia chorążego) oraz Rosjanin por. Szyrokun. Pierwszy z nich zginął podczas startu do lotu bojowego na eskortę szturmowców Ił-2 z lotniska Barnówko (wówczas niemieckie Berneuchen) 20 kwietnia 1945 r. Chwilę po oderwaniu się od pasa startowego z nieznanych przyczyn jego Jak-9 nr "80" (3915380) zaczepił skrzydłem o ziemię, obrócił się wokół własnej osi, uderzył w stojące koło pasa drzewo i stanął w płomieniach. Pilot zginął we wraku samolotu.

Trzy dni później na Jaku-9 nr "4" (4115304) por. Szyrokun wykonywał lot bojowy w rejonie Berlina. Podczas zadania maszyna została uszkodzona, jednak pilot zdołał powrócić na własne lotnisko. Rozbił się przy próbie lądowania ok. godz. 20:20, ginąc na miejscu we wraku samolotu. Ciała obu lotników pochowano początkowo w parku przy pałacu w Barnówku, a kilka lat po wojnie ekshumowano do Warszawy.

Stopień Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
por. pil.Szyrokun Anatolij23.04.19451 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
ppor. pil.Wierzchnicki Roman20.04.19451 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego
Razem
2
   

Wojciech ZmyślonyGrób rodzinny Wierzchnickich, w którym pochowani są dwaj lotnicy 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa", ozdobiony jest charakterystycznym, trójłopatowym śmigłem.

Widok na front grobu z widocznymi oddzielnymi tablicami z nazwiskami pochowanych tam osób: por. Szyrokuna, ppor. Wierzchickiego i jego zmarłej po wojnie rodziny: ojca mjr. Aleksandra Wierzchnickiego, matki Józefy oraz brata Mirosława.

Tablica z nazwiskiem ppor. pil. Romana Wierzchnickiego.

Tablica z nazwiskiem por. pil. Anatolija Szyrokuna (zapisanym jako "Anatol Syrokun", z błędną datą śmierci - 19 zamiast 23 kwietnia 1945 r.).


Źródła:
fotografie autorstwa Wojciecha Zmyślonego
dokumenty z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w Podolsku
Bulzacki Z., Dziennik lotów oraz meldunków bojowych i rozpoznawczych 1 plm "Warszawa", Poznań 1976