303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki


Dowódcy.
Nazwisko, imię Od Do
S/Ldr Ronald G. Kellett 02.08.1940 31.12.1940
mjr pil. (S/Ldr) Zdzisław Krasnodębski 02.08.1940 06.09.1940
por. pil. (F/O) Witold Urbanowicz 07.09.1940 22.10.1940
por. pil. (F/O) Zdzisław Henneberg 22.10.1940 12.11.1940
kpt. pil. (S/Ldr) Adam Kowalczyk 12.11.1940 20.02.1941
por. pil. (S/Ldr) Zdzisław Henneberg 20.02.1941 12.04.1941
por. pil. (F/Lt) Tadeusz Arentowicz 13.04.1941 05.05.1941
kpt. pil. (S/Ldr) Wacław Łapkowski 05.05.1941 02.07.1941
kpt. pil. (S/Ldr) Tadeusz Arentowicz 03.07.1941 08.07.1941
kpt. pil. (S/Ldr) Jerzy Jankiewicz 09.07.1941 21.11.1941
por. pil. (S/Ldr) Wojciech Kołaczkowski 21.11.1941 07.05.1942
kpt. pil. (S/Ldr) Walery Żak 07.05.1942 19.05.1942
por. pil. (S/Ldr) Jan Zumbach 19.05.1942 01.12.1942
por. pil. (S/Ldr) Zygmunt Bieńkowski 01.12.1942 04.07.1943
kpt. pil. (S/Ldr) Jan Falkowski 04.07.1943 21.11.1943
kpt. pil. (S/Ldr) Tadeusz Koc 21.11.1943 25.09.1944
kpt. pil. (S/Ldr) Bolesław Drobiński 25.09.1944 01.02.1946
mjr pil. (S/Ldr) Witold Łokuciewski 01.02.1946 11.12.1946
(do rozwiązania)
Sprzęt operacyjny.
Typ samolotu Od Do
Hurricane I 08.08.1940 22.01.1941
Spitfire I 22.01.1941 03.03.1941
Spitfire IIA 03.03.1941 20.05.1941
Spitfire IIB 20.05.1941 13.07.1941
Hurricane I 13.07.1941 25.08.1941
Spitfire I 25.08.1941 07.10.1941
Spitfire VB 07.10.1941 01.06.1943
Spitfire F.IXC 01.06.1943 12.11.1943
Spitfire VB, VC, LF.VB i LF.VC 12.11.1943 18.07.1944
Spitfire F.IX, LF.IX i HF.IX 18.07.1944 04.04.1945
Mustang IV i IVA 04.04.1945 11.12.1946
(do rozwiązania)
Lotniska.
Lotnisko Od Do
Northolt (Anglia) 02.08.1940 11.10.1940
Leconfield (Anglia) 11.10.1940 03.01.1941
Northolt (Anglia) 03.01.1941 13.07.1941
Speke (Anglia) 13.07.1941 07.10.1941
Northolt (Anglia) 07.10.1941 15.06.1942
Kirton-in-Lindsey (Anglia) 15.06.1942 16.08.1942
Redhill (Anglia) 16.08.1942 20.08.1942
Kirton-in-Lindsey (Anglia) 20.08.1942 01.02.1943
Northolt (Anglia) 01.02.1943 05.02.1943
Heston (Anglia) 05.02.1943 03.03.1943
Debden (Anglia) 03.03.1943 12.03.1943
Heston (Anglia) 12.03.1943 26.03.1943
Martlesham Heath (Anglia) 26.03.1943 08.04.1943
Heston (Anglia) 08.04.1943 01.06.1943
Northolt (Anglia) 01.06.1943 12.11.1943
Ballyhalbert (Irlandia Północna) 12.11.1943 30.04.1944
Horne (Anglia) 30.04.1944 19.06.1944
Westhampnett (Anglia) 19.06.1944 27.06.1944
Merston (Anglia) 27.06.1944 09.08.1944
Westhampnett (Anglia) 09.08.1944 25.09.1944
Coltishall (Anglia) 25.09.1944 04.04.1945
Andrews Field (Anglia) 04.04.1945 16.05.1945
Coltishall (Anglia) 16.05.1945 09.08.1945
Andrews Field (Anglia) 09.08.1945 28.11.1945
Turnhouse (Szkocja) 28.11.1945 04.01.1946
Wick (Szkocja) 04.01.1946 03.03.1946
Charterhall (Szkocja) 03.03.1946 23.03.1946
Hethel (Anglia) 23.03.1946 11.12.1946
(do rozwiązania)
Litery kodowe.
Litery kodowe Od Do
RF 08.08.1940 02.08.1945
PD 02.08.1945 11.12.1946
(do rozwiązania)

Źródła:
Cynk J. B., Polskie Siły Powietrzne w wojnie 1943-1945, AJ-Press, Gdańsk 2002