Imienia lotników polskich


Poniższa lista to wykaz miejsc (ulice, osiedla, parki itp.) oraz jednostek wojskowych i instytucji społecznych (aerokluby, szkoły podstawowe, gimnazja, licea itd.), które za patronów przyjęły lotników polskich, biorących udział w II wojnie światowej. Lista jest z pewnością niepełna. Każdego, kto wie o czymś, co powinno się tutaj znaleźć, uprzejmie proszę o przesłanie informacji na e-maila.


Arct Bohdan, kpt. pil.
dowódca 316 Dywizjonu Myśliwskiego "Warszawskiego", po wojnie znany pisarz
  • ul. Arcta - Kraków, Poznań
  • rondo im. Arcta - Siedlce
  • Szkoła Podstawowa im. Bohdana Arcta - Kotuń

Bajan Jerzy, płk pil.
zwycięzca Challenge w 1934 r.; komendant Szkoły Podchorążych Lotnictwa; pilot 316 Dywizjonu; polski oficer łącznikowy przy Fighter Command; prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich
  • ul. Bajana - Biała Podlaska, Dęblin, Gdańsk, Gliwice, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Łowicz, Łódź, Mielec, Ozorków, Poznań, Sosnowiec, Starachowice, Starogard Gdański, Szczecin, Tarnów, Warszawa, Wrocław

Biały Jan, płk pil.
dowódca II Dywizjonu Bombowego i 304 Dywizjonu; cichociemny
  • ul. Białego - Bytom

Brzeski Michał, por. obs.
lotnik 64 Eskadry Bombowej
  • Szkoła Podstawowa nr 30 im. Michała Brzeskiego - Częstochowa

Cholewa Jan, sierż. pil.
pilot 301 Dywizjonu i 1586 Eskadry
  • ul. Cholewy - Ustroń

Czeppe Zdzisław, por. rtg., prof. dr hab.
lotnik 300 Dywizjonu; po wojnie znany polarnik i geograf
  • ul. Czeppe - Kraków

Działowski Stanisław, st. sierż. pil.
pilot nieoperacyjny, konstruktor lotniczy
  • ul. Działowskiego - Kraków
  • Zespół Szkół Ogólnokszłcąych nr 1 im. Stanisława Działowskiego - Mielec

Ferić Mirosław, por. pil.
pilot 303 Dywizjonu, as myśliwski
  • Szkoła Podstawowa nr 11 im. Mirosława Fericia - Ostrów Wielkopolski

Flame Henryk, kpt. pil.
pilot 123 Eskadry Myśliwskiej, żołnierz NSZ
  • ul. Flame - Kraków

Flanek Leopold, st. sierż. pil.
pilot-akrobata, uczestnik wojny w Polsce (1939 r.) i Francji (1940 r.)
  • ul. Flanka - Kraków

Gabszewicz Aleksander, gen. bryg. pil.
dowódca 316 Dywizjonu i skrzydeł myśliwskich, as myśliwski
  • ul. Gabszewicza - Poznań

Góra Tadeusz, gen. bryg. pil.
pilot 316 Dywizjonu, przed i po wojnie wybitny pilot szybowcowy
  • Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej - Bezmiechowa

Gnyś Władysław, płk pil.
pierwszy myśliwiec, który zestrzelił niemiecki samolot w II wojnie światowej; dowódca 317 Dywizjonu
  • ul. Gnysia - Kraków
  • Szkoła Podstawowa im. Władysława Gnysia - Żurada

Grzech Jan, por. pil.
pilot 315 Dywizjonu
  • ul. Grzecha - Kraków

Habela Adam, ppor. pil.
pilot 308 Dywizjonu
  • ul. Habeli - Kraków

Horbaczewski Eugeniusz, kpt. pil.
dowódca 315 Dywizjonu, as myśliwski
  • ul. Horbaczewskiego - Warszawa, Wrocław
  • 1 Dębliński Ośrodek Szkolenia Lotniczego im. Eugeniusza Horbaczewskiego - Dęblin
  • IV Liceum Ogólnokształcące im. Eugeniusza Horbaczewskiego - Zielona Góra

Hynek Franciszek, ppłk pil. bal.
oficer 2 Batalionu Balonowego, oficer wywiadu lotniczego Armii Krajowej, dwukrotny zwycięzca zawodów balonowych o Puchar Gordona Bennetta
  • ul. Hynka - Gdańsk, Grodzisk Mazowiecki, Kraków, Legionowo, Mielec, Poznań, Warszawa, Wrocław

Iliński Olgierd, por. pil.
pilot 308 Dywizjonu
  • ul. Ilińskiego (rue Ilinski) - Caudebec-en-Caux (Francja)

Iszkowski Jerzy, mjr pil.
pilot 304 Dywizjonu, cichociemny
  • ul. Iszkowskiego - Nowy Sącz
  • Szkoła Podstawowa im. Jerzego Iszkowskiego - Tęgoborze

Iżycki Mateusz, gen. bryg. pil.
inspektor/dowódca Polskich Sił Powietrznych
  • estakada im. Iżyckiego - Kraków

Janas Brunon, kpt. pil.
pilot 300 Dywizjonu
  • ul. Janasa - Rybnik

Janus Stefan, mjr pil.
dowódca 315 Dywizjonu i I Skrzydła Myśliwskiego, as myśliwski
  • ul. Janusa - Kraków

Jaworski Edward, ppłk pil.
pilot 302, 308, 317 Dywizjonu
  • Rondo im. Podpułkownika Pilota Edwarda Jaworskiego - Trzebinia

Jeziorowski Tadeusz, por. pil.
pilot III/6 Dywizjonu Myśliwskiego
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich - Płock

Jeziorowski Zbigniew, kpr. pil.
pilot nieoperacyjny
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Braci Jeziorowskich - Płock

Kasprzak Eugeniusz, sierż. pil.
pilot 138 Dywizjonu do Zadań Specjalnych RAF
  • rondo im. Kasprzaka - Lublin

Kłosowski Stanisław, chor. pil.
pilot 301 Dywizjonu i 1586 Eskadry
  • ul. Kłosowskiego - Kraków

Kołaczkowski Wojciech, płk pil.
dowódca 303 Dywizjonu i skrzydła myśliwskiego
  • Gimnazjum im. Wojciecha Kołaczkowskiego - Pliszczyn

Korepta Jan, plut pil.
pilot 305 Dywizjonu
  • ul. Korepty - Kraków

Krasnodębski Zdzisław, mjr pil.
dowódca 303 Dywizjonu
  • Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego - Wola Osowińska

Kremski Jan, ppor. pil.
pilot 308 Dywizjonu
  • ul. Kremskiego - Kraków

Król Wacław, płk pil.
dowódca 302 Dywizjonu i skrzydeł myśliwskich, as myśliwski
  • ul. Króla - Kraków

Król Tadeusz, ppor. obs.
obserwator 21 Eskadry Bombowej
  • ul. Króla - Sandomierz

Krzystyniak Stanisław, ppłk dypl. pil.
dowódca 301 Dywizjonu
  • ul. Krzystyniaka - Nowy Targ

Kubarski Leon, kpr. pil.
pilot 26 Eskadry Obserwacyjnej
  • Kolekcja sztuki i malarstwa czarnej Afryki im. Anny i Leona Kubarskich - Olkusz

Laskowski Florian, kpt. pil.
dowódca III/4 Dywizjonu Myśliwskiego
  • Szkoła Podstawowa im. Floriana Laskowskiego - Gruta

Lewandowska Janina, ppor. cz. wojny pil.
pilotka sportowa, zamordowana w Katyniu
  • rondo im. Janiny Lewandowskiej - Kraków

Maliński Jan, ppłk pil.
uczestnik bitwy o Anglię, pilot 302 i 307 Dywizjonu
  • ul. Malińskiego - Ostrzeszów

Medwecki Mieczysław, kpt. pil.
dowódca III/2 Dywizjonu Myśliwskiego
  • ul. Medweckiego - Kraków
  • Szkoła Podstawowa im. Mieczysława Medweckiego - Morawica

Meissner Janusz, mjr pil.
uczestnik wojny polsko-bolszewickiej; instruktor w SPL; w Anglii (1940-1945) nie latał; przed i po wojnie znany pisarz i scenarzysta
  • ul. Meissnera - Bolesławiec, Gdańsk, Kielce, Kraków, Nowy Sącz, Poznań, Warszawa, Wrocław

Michałowski Jan, mjr pil.
pilot 300 Dywizjonu, dowódca 307 Dywizjonu
  • ul. Michałowskiego - Białystok

Nowak Władysław, mjr pil.
pilot 306 Dywizjonu
  • wiadukt im. Władysława Nowaka - Wadowice

Okrzeja Stefan, por. pil. *
pilot 112 Eskadry Myśliwskiej
  • ul. Okrzei - Ostrów Mazowiecka
  • Szkoła Podstawowa im. Stefana Okrzei - Kręgi
* Stefan Stanisław Okrzeja to lotnik. Jego starszy i bardziej znany brat Stefan Aleksander Okrzeja był działaczem rewolucyjnym - został stracony w 1905 r. w warszawskiej Cytadeli za zamach bombowy na komisariat policji rosyjskiej w Warszawie. W wielu miastach znajdują się obiekty imienia Stefana Okrzei, jednak tylko w nielicznych przypadkach podane jest drugie imię, wskazujące, że chodzi o lotnika.

Orliński Bolesław, płk pil.
bohater lotu do Japonii (1926 r.), dowódca 305 Dywizjonu
  • ul. Orlińskiego - Kraków, Lębork, Starogard Gdański, Wrocław
  • Aeroklub Wrocławski im. Bolesława Orlińskiego - Wrocław
  • Szkoła Podstawowa nr 118 im. Bolesława Orlińskiego - Wrocław

Oszustowski Wincenty, chor. mech.
mechanik 308 Dywizjonu
  • ul. Oszustowskiego - Kraków

Pawlikowski Mieczysław, chor. bomb.
lotnik 301 Dywizjonu, po wojnie znany aktor i pisarz
  • ul. Pawlikowskiego - Warszawa

Pawlikowski Stefan, gen. bryg. pil.
dowódca Brygady Pościgowej, polski oficer łącznikowy przy Fighter Command
  • 1 Eskadra Lotnictwa Taktycznego "Warszawa" im. Stefana Pawlikowskiego

Pisarek Marian, mjr pil.
dowódca 308 Dywizjonu i skrzydła myśliwskiego, as myśliwski
  • ul. Pisarka - Mielec, Kraków, Warszawa
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Mariana Pisarka - Radzymin

Płonczyński Stanisław, por. pil.
pilot Polskich Linii Lotniczych "LOT", uczestnik zawodów Challenge, lotnik 304 Dywizjonu
  • ul. Płonczyńskiego - Warszawa

Pniak Karol, mjr pil.
dowódca 308 Dywizjonu, as myśliwski
  • os. Pniaka - Jaworzno
  • Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej im. Karola Pniaka - Kraków

Rayski Ludomił, gen. bryg. pil.
weteran I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej, dowódca lotnictwa w latach 1926-1939, dowódca polskiego lotnictwa na Bliskim Wschodzie, pilot 318 Dywizjonu i 1586 Eskadry
  • ul. Rayskiego - Krosno, Szczecin, Warszawa
  • estakada im. Rayskiego - Kraków

Rolski Tadeusz, ppłk pil.
dowódca III/4 Dywizjonu Myśliwskiego, 306 Dywizjonu i 133 Skrzydła
  • 22 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania im. Tadeusza Rolskiego - Bydgoszcz

Sędzielowski Tadeusz, kpt. pil.
dowódca 121 Eskadry Myśliwskiej
  • Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Sędzielowskiego - Barycz

Skalski Stanisław, gen. bryg. pil.
dowódca 317 Dywizjonu i skrzydeł myśliwskich, najskuteczniejszy polski as myśliwski
  • pl. Skalskiego - Toruń
  • ul. Skalskiego - Będzin, Gorzów Wielkopolski, Lubsko, Łowicz, Łódź, Pruszcz Gdański, Starogard Gdański, Świdnik
  • 22 Baza Lotnictwa Taktycznego - Malbork
  • 32 Ośrodek Dowodzenia i Naprowadzania Sił Powietrznych - Kraków
  • Aeroklub Pomorski - Toruń
  • Gimnazjum nr 10 im. Stanisława Skalskiego - Zielona Góra
  • Most im. Stanisława Skalskiego - Chełmno
  • Park im. Stanisława Skalskiego - Kraków
  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Skalskiego - Polichno

Skarżyński Stanisław, płk pil.
zdobywca Atlantyku w 1933 r.; pierwszy laureat Medalu Bleriota i jedyny nagrodzony nim Polak; ostatni przedwojenny prezes Aeroklubu RP; szef sztabu lotnictwa Armii "Pomorze"; komendant polskiego personelu bazy RAF Lindholme
  • ul. Skarżyńskiego - Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Dęblin, Gdańsk, Grudziądz, Kalisz, Kraków, Łowicz, Łódź, Mielec, Poznań, Radom,
  • Stargard Szczeciński, Starogard Gdański, Śmigiel, Świdnik, Warszawa, Warta, Włocławek, Wrocław
  • 8 Baza Lotnicza im. Stanisława Skarżyńskiego - Kraków-Balice
  • 13 Eskadra Lotnictwa Transportowego im. Stanisława Skarżyńskiego - Kraków-Balice
  • XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Skarżyńskiego - Kraków
  • 88 Drużyna Harcerzy im. Stanisława Skarżyńskiego - Warszawa
  • Aeroklub Włocławski im. Stanisława Skarżyńskiego - Włocławek
  • Gimnazjum nr 11 im. Stanisława Skarżyńskiego - Kraków
  • Publiczne Gimnazjum im. Stanisława Skarżyńskiego - Warta
  • Szczep "Kolorowy" im. Stanisława Skarżyńskiego - Kraków
  • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Stanisława Skarżyńskiego - Olkusz
  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Skarżyńskiego - Skarżyn
  • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Skarżyńskiego - Warta

Stęborowski Michał, por. pil.
pilot myśliwski poległy w bitwie o Anglię
  • ul. Stęborowskiego - Skierniewice

Suliński Romuald, ppłk pil.
dowódca 300 Dywizjonu
  • Zespół Szkół nr 4 - Skierniewice

Surma Franciszek, por. pil.
pilot 308 Dywizjonu, as myśliwski
  • Gimnazjum im. Franciszka Surmy - Gołkowice

Szczęśniewski Władysław, mjr pil.
dowódca 161 Eskadry i 315 Dywizjonu
  • Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Władysława Szczęśniewskiego - Łódź

Szystowski Edward, kmdr. por. pil.
dowódca Morskiego Dywizjonu Lotniczego
  • 28 Pucka Eskadra Lotnicza im. Edwarda Szystowskiego - Puck
  • ul. Szystowskiego - Puck

Ścibior Szczepan, płk pil.
pilot 305 Dywizjonu, komendant Oficerskiej Szkoły Lotniczej
  • ul. Ścibiora - Dęblin
  • ul. Ścibiora - Uniejów
  • Szkoła Podstawowa im. Szczepana Ścibiora - Wielenin

Teliga Leonid, ppor. strz.
lotnik 300 Dywizjonu, po wojnie wybitny żeglarz
  • ul. Teligi - Andrespol, Bielsko-Biała, Chełm Śląski, Chojna, Gdańsk, Gdynia, Jaworzno, Kędzierzyn-Koźle, Kłobuck, Kołobrzeg, Konin, Koszalin, Kraków, Kutno, Lębork, Łeba, Malbork, Marki, Mielec, Nowy Sącz, Opole, Płock, Pogorzelica, Słupsk, Swarzędz, Świnoujście, Toruń, Wałbrzych, Warszawa, Włocławek, Wodzisław Śląski, Żary
  • 5 Harcerska Drużyna Wodna im. Leonida Teligi - Bolesławiec
  • Gimnazjum nr 3 im. Leonida Teligi - Grodzisk Mazowiecki
  • Komenda Hufca ZHP im. Leonida Teligi - Grodzisk Mazowiecki
  • Port Jachtowy im. Leonida Teligi - Krynica Morska
  • Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi - Linia
  • Szczep Drużyn Wodnych im. Leonida Teligi - Łódź
  • Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi - Mielno
  • Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi - Niechorze
  • Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi - Poraj
  • Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi - Rewal
  • Szkoła Podstawowa im. Leonida Teligi - Subkowy
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Leonida Teligi - Ustka
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Leonida Teligi - Pyrzyce
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Leonida Teligi - Myślibórz
  • Szkoła Podstawowa nr 10 im. Leonida Teligi - Szczecin
  • Szkoła Podstawowa nr 34 im. Leonida Teligi - Gdynia
  • Szkoła Podstawowa nr 40 im. Leonida Teligi - Gdańsk
  • Szkoła Podstawowa nr 91 im. Leonida Teligi - Łódź
  • Szkoła Podstawowa nr 96 im. Leonida Teligi - Wrocław
  • Szkółka Żeglarska im. Leonida Teligi - Płock

Urbanowicz Witold, gen. bryg. pil.
dowódca 303 Dywizjonu, as myśliwski, pisarz
  • ul. Urbanowicza - Dęblin
  • ul. Urbanowicza - Kraków
  • rondo im. gen. pil. W. Urbanowicza - Suwałki
  • rondo im. W. Urbanowicza - Radom
  • Szkoła Podstawowa im. Witolda Urbanowicza - Olszanka

Wincenty Fajks, sierż. pil.
pilot 317 Dywizjonu
  • Vincent Fayks Airport - Pepejoe (Surinam)

Włodarczyk Bronisław, kpt. pil.
pilot 304 Dywizjonu
  • ul. Włodarczyka - Kraków

Zumbach Jan, ppłk pil.
dowódca 303 Dywizjonu i skrzydeł myśliwskich, as myśliwski
  • Izba Dziedzictwa Kulturowego im. Jana Zumbacha - Bobrowo

Żurakowski Janusz, płk pil.
dowódca 316 Dywizjonu, po wojnie wybitny pilot doświadczalny
  • Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Janusza Żurakowskiego - Kartuzy
  • Zurakowski Park - Madawska Valley (Kanada)



1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa"
  • ul. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa" - Mińsk Mazowiecki
  • Szkoła Podstawowa im. 1 Pułku Lotnictwa "Warszawa" - Zadybie Stare

2 Pułk Lotniczy
  • os. 2 Pułku Lotniczego - Kraków

2 Pułk Nocnych Bombowców "Kraków"
  • Szkoła Podstawowa nr 3 im. 2 Pułku Nocnych Bombowców "Kraków" - Malbork

3 Pułk Lotnictwa Szturmowego
  • Szkoła Podstawowa nr 34 im. Bohaterów 3 Pułku Lotnictwa Szturmowego - Bydgoszcz

32 Eskadra Rozpoznawcza
  • Szkoła Podstawowa im. 32 Eskadry Rozpoznawczej Lotnictwa Armii "Łódź" - Sokolniki

301 Dywizjon Bombowy "Ziemi Pomorskiej"
  • Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 301 - Leszkowice

303 Dywizjon Myśliwski im. Tadeusza Kościuszki
  • os. Dywizjonu 303 - Kraków
  • ul. Dywizjonu 303 - Ciechanów, Dęblin, Gdańsk, Grudziądz, Kłobuck, Lublin, Łódź, Myszków, Olsztyn, Ostrów Wielkopolski, Płock, Pruszcz Gdański, Siedlce, Skierniewice, Sochaczew, Szczecin, Warszawa
  • Gimnazjum im. Dywizjonu 303 - Stepnica
  • Komenda Hufca ZHP im. Dywizjonu 303 - Łask
  • Polska Sobotnia Szkoła im. Dywizjonu 303 - Londyn-Sutton (Wielka Brytania)
  • Szczep im. Dywizjonu 303 - Łódź
  • Szkoła Podstawowa im. Dywizjonu 303 - Śleszowice

308 Dywizjon Myśliwski "Krakowski"
  • rondo Dywizjonu 308 - Kraków

315 Dywizjon Myśliwski "Dębliński"
  • ul. Dywizjonu 315 - Dęblin

318 Dywizjon Myśliwsko-Rozpoznawczy "Gdański"
  • 36 Gdańska Drużyna Harcerska im. 318 Dywizjonu Lotniczego - Gdańsk

Brygada Pościgowa
  • ul. Brygady Pościgowej - Dęblin, Warszawa

Lotnicy Koronowscy
(sierż. pil. Zygmunt Klein, kpr. pil. Benedykt Mielczyński, por. rtg. Franciszek Pantkowski)

  • Rondo Lotników Koronowskich - Koronowo

Morski Dywizjon Lotniczy
  • ul. Morskiego Dywizjonu Lotniczego - Puck
  • 8 Gdańska Drużyna Harcerska im. Morskiego Dywizjonu Lotniczego - Gdańsk

Polish Fighting Team
  • Świdnicki Klub Modelarstwa Redukcyjnego im. Polskiego Zespołu Walczącego - Świdnica



Pozostałe...
  • ul. Polskich Skrzydeł - Warszawa
  • Gimnazjum im. Lotników Polskich - Mirosławiec
  • Gimnazjum nr 2 im. Lotników Polskich - Świdnik
  • Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich - Koszalin
  • Rondo im. Lotników Lwowskich - Łódź
  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego - Komarówka Podlaska
  • Szkoła Podstawowa im. Bohaterskich Lotników Polskich - Wiązowna
  • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bohaterskich Lotników Podlasia - Biała Podlaska
  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Bohaterów Lotnictwa Polskiego - Dęblin
  • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich - Poddębice
  • Szkoła Podstawowa nr 31 im. Lotników Polskich - Lublin
  • Zespół Szkoł Publicznych im. Lotników Polskich - Mosty



Wojciech Zmyślony

Źródła:
opracowano na podstawie informacji własnych, innych stron internetowych, a także informacji nadesłanych przez Internautów - szczególne podziękowania kieruję do pana Mateusza Drożdża oraz pana Mirosława Stefanowicza