Cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy (kujawsko-pomorskie)


Kwatera żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy jest miejscem pochówku ok. 400 żołnierzy poległych w czasie kampanii wrześniowej oraz ok. 50 żołnierzy, którzy stracili życie w 1945 r. Kwatera powstała w 1957 r. po serii ekshumacji mogił żołnierskich z okolic Bydgoszczy. Jedynym spoczywającym tam lotnikiem jest por. Szymański.

3 września 1939 r. z polowego lądowiska koło Czerska wystartował Lublin R-XIIID z 46 Eskadry Obserwacyjnej. Zadaniem załogi - kpr. pil. Edmunda Gałęzewskiego i por. Szymańskiego - było dokonanie rozpoznania rejonu Bydgoszczy na rzecz sztabu Grupy Operacyjnej "Czersk". W czasie zadania samolot został celnie ostrzelany przez niemiecką obronę przeciwlotniczą. W powietrzu w kabinie zginął obserwator, a pilot został ranny, jednak zdołał doprowadzić samolot na własne lotnisko.

Dokładne miejsce pochówku por. Szymańskiego nie jest znane - spoczywa w jednym z grobów zbiorowych oznaczonych tabliczką "nieznani". Fakt jego pochówku na terenie nekropolii potwierdzają dokumenty przechowywane w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Stopień Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
ppor. obs.Szymański Kazimierz03.09.193946 Eskadra Obserwacyjna
Razem
1
   

Wojciech ZmyślonyBrama wejściowa cmentarza.

Widok ogólny głównej kwatery grobów wojennych żołnierzy Wojska Polskiego.

Jedna z mogił nieznanych żołnierzy.

Jedna z mogił nieznanych żołnierzy.


Źródła:
fotografie autorstwa Wojciecha Zmyślonego
materiały otrzymane dzięki uprzejmości pana Mieszka Klawikowskiego
dokumenty z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy
Cumft O., Kujawa H. K., Księga lotników polskich 1939-1946, Wydawnictwo MON, Warszawa 1989