Polskie Siły Powietrzne w II wojnie światowej

Cmentarz kościelny St Mary the Virgin w Chessington hr. Greater London (Anglia)

Na niewielkim przykościelnym cmentarzu St Mary the Virgin (św. Marii Dziewicy) w Chessington znajduje się dziewięć grobów wojennych. W jednym z nich spoczywa polski lotnik, por. Słoński-Ostoja. Choć na cmentarzu jest sporo wolnej przestrzeni, tablica nagrobna Polaka przylega bezpośrednio do mogiły innego lotnika, Brytyjczyka F/Lt Paula Richesa. Tworzyli załogę samolotu Mosquito PR.IX (LR412), należącego do 540 Dywizjonu Rozpoznawczego RAF (540 Squadron). Obaj lotnicy bardzo się przyjaźnili, uczestniczyli wspólnie w wielu lotach bojowych oraz razem zginęli. Ich wydobytych z wraku maszyny ciał nie udało się rozróżnić i złożono je we wspólnym grobie.

9 lutego 1944 r. po generalnym remoncie Mosquito lotnicy wystartowali na oblot maszyny z bazy RAF Benson. Słoński-Ostoja oraz Riches z niewiadomych przyczyn rozbili się o wzgórze Aran Fawddwy koło Dolgelley w Walii. Z powodu niedostępności miejsca wypadku ciała lotników zostały odnalezione dopiero po tygodniu od feralnego lotu i sprowadzone do Chessington, w pobliże miejsce zamieszkania wdowy po Richesie (Kingston-on-Thames). Części z rozbitego samolotu po dziś dzień znaczą miejsce tego tragicznego wydarzenia.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
por. pil. (F/O)P-1953Słoński-Ostoja Marek09.02.1944540 Dywizjon RAF
 
Razem
1
   

Andrzej Michalski

Tablica informacyjna wisząca przy wejściu na teren kościoła St Mary the Virgin i przyległego cmentarza.
Widok ogólny kościoła St Mary the Virgin i skrytego za żywopłotem cmentarza.
Niektóre z wojennych miejsc pochówku, którymi w Chessington opiekuje się Komisja Grobów Wojennych Wspólnoty Brytyjskiej.
Grób por. pil. Marka Słońskiego-Ostoi i radioobserwatora F/Lt Paula Richesa.