:: Lotnictwo Wojskowe 1939 :: Polskie Siły Powietrzne
we Francji 1939-1940
:: Polskie Siły Powietrzne
w Wlk. Brytanii 1940-1946
:: Armia Polska na Wschodzie i 2 Korpus Polski 1941-1946 :: Polacy w USAAF
1943-1945
:: Lotnictwo ludowego Wojska Polskiego
1943-1945
:: Wojenne relacje lotników :: Życiorysy lotników :: Loty bojowe i operacyjne :: Cmentarze wojenne :: Szkoła Podchorążych Lotnictwa 1925-1939 :: "Lista Bajana" :: "Lista Krzystka" :: Pozostałe artykuły :: Podziękowania i źródła :: Księga gości :: O stronie - kontakt :: Wyszukiwanie :: "Poszukuję informacji
o lotniku..."
:: Udostępnij swoje zbiory :: Linki
Cmentarz parafialny św. Bartłomieja w Morawicy (małopolskie, pow. krakowski)

Na cmentarzu parafialnym św. Bartłomieja w Morawicy koło Krakowa pochowany jest jeden oficer Lotnictwa Wojskowego, a zarazem pierwszy poległy pilot w czasie II wojny światowej: dowódca III/2 Dywizjonu Myśliwskiego, kpt. Medwecki. 1 września 1939 r. po godz. 5:45 Medwecki wraz z bocznym pchor. Władysławem Gnysiem wystartował z lotniska polowego Balice na przechwycenie niemieckiej wyprawy bombowej. W czasie startu polskie myśliwce zostały zaskoczone przez powracające z nalotu bombowce nurkujące Junkers 87B z niemieckiej jednostki I./StG 2. Pilot jednego z Junkersów, Lt. Frank Neubert, zaatakował P.11c pilotowanego przez Medweckiego. Długą serią ostrzelał go i zapalił. Pilot wylądował przymusowo na polu pomiędzy wsiami Chrosna a Morawica, ok. 2-3 kilometrów od lotniska, jednak nie przeżył (oględziny zwłok wykazały oprócz ciężkich poparzeń postrzał wątroby i złamanie podstawy czaszki).

Mogiła Medweckiego znajduje się w kwaterze I, w pobliżu grobowca księży. Tuż obok są dwie inne mogiły wojenne. W położonym na prawo grobie spoczywa robotnik zatrudniony w pobliskim folwarku, Jan Opiołka, który był świadkiem walki powietrznej 1 września 1939 r. Został zabity przypadkową serią karabinu maszynowego jednego z samolotów. Na lewo od polskiego pilota spoczywa z kolei Słowak rtn. (rotný, czyli starszy sierżant) Július Mudroň. Służył w czechosłowackim 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (2 československý stíhací letecký pluk), należącym do czechosłowackiej 1 Mieszanej Dywizji Lotniczej (1 československá zmiešaná letecká divízia). Jednostka stacjonowała wiosną 1945 r. na Balicach i przygotowywała się do wejścia do działań bojowych. 27 kwietnia 1945 r. Mudroň wystartował do treningowej walki powietrznej. W czasie ćwiczeń wpadł w korkociąg i nie zdołał z niego wyjść. Rozbił się w lesie na pokładzie samolotu Ła-5FN nr "90".

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
kpt. pil. Medwecki Mieczysław 01.09.1939 III/2 Dywizjon Myśliwski
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony


Brama cmentarza parafialnego w Morawicy.

Widok ogólny cmentarza z górującym nad nim zabytkowym XVIII-wiecznym barokowym kościołem św. Bartłomieja.

Tablica z planem cmentarza parafialnego w Morawicy.

Grób rtn. pil. Júliusa Mudroňa.

Grób kpt. pil. Mieczysława Medweckiego.

Tablica na nagrobku Medweckiego, z odznaką 2 Pułku Lotniczego, w którym służył poległy.

Na grobie zamontowany jest brązowy odlew Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari, którym Medwecki został odznaczony pośmiertnie.

:: wstecz
Źródła:
  • fotografie autorstwa Wojciecha Zmyślonego
  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości pana Milana Hercuta
  • Łydżba Ł., Krakowski III/2 Dywizjon Myśliwski, Vesper, Poznań 2012