:: Lotnictwo Wojskowe 1939 :: Polskie Siły Powietrzne
we Francji 1939-1940
:: Polskie Siły Powietrzne
w Wlk. Brytanii 1940-1946
:: Armia Polska na Wschodzie i 2 Korpus Polski 1941-1946 :: Polacy w USAAF
1943-1945
:: Lotnictwo ludowego Wojska Polskiego
1943-1945
:: Wojenne relacje lotników :: Życiorysy lotników :: Loty bojowe i operacyjne :: Cmentarze wojenne :: Szkoła Podchorążych Lotnictwa 1925-1939 :: "Lista Bajana" :: "Lista Krzystka" :: Pozostałe artykuły :: Podziękowania i źródła :: Księga gości :: O stronie - kontakt :: Wyszukiwanie :: "Poszukuję informacji
o lotniku..."
:: Udostępnij swoje zbiory :: Linki
Cmentarz komunalny w Narwiku (Norwegia)

Choć nazwa norweskiego miasteczka pod kołem podbiegunowym kojarzy się jednoznacznie ze zwycięską bitwą polskiego oręża, w Narwiku pochowano zaledwie kilku Polaków. Główny cmentarz, na którym spoczywają liczni żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, znajduje się w Håkvik, ok. 12 km od Narwiku.

Jednym z pochowanych na cmentarzu komunalnym w Narwiku jest, wedle opisu na tablicy nagrobnej, nieznany polski lotnik. Jak wiadomo, w 1940 r. w Norwegii nie walczyły żadne jednostki polskiego lotnictwa. Za to w tym samym roku w Morzu Północnym zginęło kilku żołnierzy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, których ciał nigdy nie odnaleziono. Być może pochowany w Narwiku lotnik jest właśnie jednym z nich, którego ciało zostało oddane przez morze gdzieś na południu Norwegii, a następnie przewiezione w miejsce, gdzie leżą inni pochowani w Norwegii Polacy. Z uwagi na znaczne oddalenie wydaje się niemożliwym, by poległy nad południową częścią Morza Północnego lotnik mógł zostać wyrzucony na brzeg w rejonie Narwiku. Nie można też oczywiście wykluczyć pomyłki w opisie na nagrobku.

Stopień
Nr ewid.
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
    NN 1940  
 
Razem
1
   

Wojciech Zmyślony


Grób zbiorowy pięciu polskich żołnierzy na cmentarzu komunalnym w Narwiku.

Tablica z informacją o pochówku w tym miejscu nieznanego lotnika, nieznanego żołnierza oraz strz. Tadeusza Kilischa, kpr. Piotra Majewskiego, plut. pchor. Andrzeja Trębaczkiewicza.

Kamień z wyrytą informacją o cmentarzu żołnierzy polskich w Håkvik.
 

:: wstecz
Źródła:
  • fotografie autorstwa pana Przemysława Pawłowicza
  • Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, Instytut Historyczny im. Sikorskiego, Londyn 1952