Cmentarz komunalny w Narwiku (Norwegia)


Choć nazwa norweskiego miasteczka pod kołem podbiegunowym kojarzy się jednoznacznie ze zwycięską bitwą polskiego oręża, w Narwiku pochowano zaledwie kilku Polaków. Główny cmentarz, na którym spoczywają liczni żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich, znajduje się w Håkvik, ok. 12 km od Narwiku.

Jednym z pochowanych na cmentarzu komunalnym w Narwiku jest, wedle opisu na tablicy nagrobnej, nieznany polski lotnik. Jak wiadomo, w 1940 r. w Norwegii nie walczyły żadne jednostki polskiego lotnictwa. Za to w tym samym roku w Morzu Północnym zginęło kilku żołnierzy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, których ciał nigdy nie odnaleziono. Być może pochowany w Narwiku lotnik jest właśnie jednym z nich, którego ciało zostało oddane przez morze gdzieś na południu Norwegii, a następnie przewiezione w miejsce, gdzie leżą inni pochowani w Norwegii Polacy. Z uwagi na znaczne oddalenie wydaje się niemożliwym, by poległy nad południową częścią Morza Północnego lotnik mógł zostać wyrzucony na brzeg w rejonie Narwiku. Nie można też oczywiście wykluczyć pomyłki w opisie na nagrobku.

Stopień Nr ewid. Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
    NN 1940  
 
Razem
1
   

Wojciech ZmyślonyGrób zbiorowy pięciu polskich żołnierzy na cmentarzu komunalnym w Narwiku.

Tablica z informacją o pochówku w tym miejscu nieznanego lotnika, nieznanego żołnierza oraz strz. Tadeusza Kilischa, kpr. Piotra Majewskiego, plut. pchor. Andrzeja Trębaczkiewicza.

Kamień z wyrytą informacją o cmentarzu żołnierzy polskich w Håkvik.
 


Źródła:
fotografie autorstwa pana Przemysława Pawłowicza
Wykaz poległych i zmarłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, Instytut Historyczny im. Sikorskiego, Londyn 1952