Cmentarz kościelny w Poix-de-Picardie (Francja)


Na cmentarzu przy zabytkowym XVI-wiecznym kościele St Denis (św. Dionizego) znajduje się kwatera grobów Wspolnoty Brytyjskiej, mieszcząca 149 grobów. We wszystkich spoczywają lotnicy różnych narodowości, którzy zostali zestrzeleni bądź rozbili się w pobliżu Poix-de-Picardie. Oprócz tego specjalnymi pomnikami upamiętniono czterech pilotów pochowanych w Poix-de-Picardie, których ciał podczas powojennych ekshumacji nie udało się odnaleźć.

Jedynym polskim lotnikiem na tym cmentarzu jest kpr. Szymkowiak z 303 Dywizjonu Myśliwskiego im. Tadeusza Kościuszki. 24 września 1943 r. za sterami Spitfire'a F.IX RF-C (EN173) brał udział w locie bojowym "Ramrod 242", polegającym na eskorcie 72 Marauderów atakujących lotnisko Luftwaffe w Évreux-Fauville. Podczas walki z niemieckimi myśliwcami został zestrzelony przez Fw 190 i rozbił się koło miejscowości Tilloy-les-Conty. Mogiła Szymkowiaka znajduje się w rzędzie D, grób 13.

Stopień Nr ewid. Nazwisko, imię Data śmierci Jednostka
kpr. pil. (F/Sgt)794022Szymkowiak Tadeusz24.09.1943303 Dywizjon
 
Razem
1
   

Wojciech ZmyślonyUliczka pnąca się ku kościołowi, przy którym znajduje się cmentarz, nosi oficjalnie dokładnie taką samą nazwę: "rue de la Montee de l'Église". Z lewej strony zdjęcia na betonowym słupie widoczna jest tabliczka wskazująca drogę do kościoła.

Kwatera grobów wojennych Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu kościelnym w Poix-de-Picardie.

Teren cmentarza z widocznym z lewej strony fragmentem kościoła St Denis (św. Dionizego).

Grób kpr. pil. Tadeusza Szymkowiaka.


Źródła:
fotografie autorstwa pana Grzegorza Zaleskiego
Krzystek T. J., Personel PSP w Wielkiej Brytanii 1940-1947, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2007
Ku czci poległych lotników 1939-1945, Agencja Lotnicza ALTAIR, Warszawa 2006