:: Lotnictwo Wojskowe 1939 :: Polskie Siły Powietrzne
we Francji 1939-1940
:: Polskie Siły Powietrzne
w Wlk. Brytanii 1940-1946
:: Armia Polska na Wschodzie i 2 Korpus Polski 1941-1946 :: Polacy w USAAF
1943-1945
:: Lotnictwo ludowego Wojska Polskiego
1943-1945
:: Wojenne relacje lotników :: Życiorysy lotników :: Loty bojowe i operacyjne :: Cmentarze wojenne :: Szkoła Podchorążych Lotnictwa 1925-1939 :: "Lista Bajana" :: "Lista Krzystka" :: Pozostałe artykuły :: Podziękowania i źródła :: Księga gości :: O stronie - kontakt :: Wyszukiwanie :: "Poszukuję informacji
o lotniku..."
:: Udostępnij swoje zbiory :: Linki
Cmentarz wojenny w Sieradzu (łódzkie)

Cmentarz wojenny przy ul. Wojska Polskiego w Sieradzu składa się z trzech kwater, w których spoczywają żołnierze polscy i radzieccy. W pierwszej znajduje się osiem mogił zbiorowych żołnierzy Armii Czerwonej, poległych podczas walk o Ziemię Łódzką w 1945 r. Druga kwatera mieści dwa zbiorowe groby żołnierzy Armii "Łódź", a trzecia - jeden grób zbiorowy, w którym złożono ciała zmarłych z ran żołnierzy 10 Dywizji Piechoty (głównie 31 Pułku Strzelców Kaniowskich), walczących w dniach 4-5 września 1939 r. na linii obronnej na rzece Warcie. W tej własnie kwaterze znajdują się szczątki dwóch lotników Lotnictwa Wojskowego.

Późnym popołudniem 3 września 1939 r. na lot bojowy wystartowały trzy samoloty PZL.23 "Karaś" z 21 Eskadry Bombowej. Celem było zrzucenie bomb na niemieckie kolumny pancerne w rejonie Radomska, a następnie rozpoznanie wojsk nieprzyjaciela na szosie Przedbórz-Włoszczowa-Koniecpol. W rejonie celu polskie samoloty zostały zaatakowane przez niemieckie myśliwce. "Karaś" z załogą: ppor. obs. Tadeusz Król, kpr. pil. Stanisław Obiorek oraz kpr. strz. Ignacy Mularczyk po długim pościgu został zestrzelony przez Messerschmitta Bf 109E z jednostki 11./JG 51 (pilot Lt. Karlfried Nordmann) i ok. godz. 16:50 rozbił się w przysiółku Kozy koło wsi Dąbrowa Wielka na południe od Sieradza. Król i Mularczyk zginęli na miejscu. Uratował się jedynie pilot, który wyskoczył na spadochronie.

Obaj lotnicy zostali pochowani początkowo w mogile ziemnej koło wraku. W 1952 r. przeniesiono ich do grobu zbiorowego nieznanych żołnierzy września 1939 r. na cmentarzu wojennym w Sieradzu. Błędy popełnione po wojnie podczas ekshumacji i identyfikacji ofiar doprowadziły do tego, że rzekomy grób Króla i Mularczyka znajduje się obecnie także na cmentarzu w Radomsku, dokąd ekshumowano ciała innych lotników z załogi "Karasia" z 22 Eskadry Bombowej.

Stopień
Nazwisko, imię
Data śmierci
Jednostka
ppor. obs.Król Tadeusz03.09.193921 Eskadra Bombowa
kpr. strz.Mularczyk Ignacy03.09.193921 Eskadra Bombowa
Razem
2
   

Wojciech Zmyślony


Wejście na teren cmentarza wojennego w Sieradzu.

Pomnik na wprost wejścia, upamiętniający spoczywających w Sieradzu żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. i Armii Czerwonej z 1945 r.

Widok na otoczenie pomnika.

Widok ogólny cmentarza od strony ul. Wojska Polskiego.

Pomnik na zbiorowej mogile żołnierzy polskich 10 Dywizji Piechoty z Armii "Łódź". Większość z nich to zmarli z ran odniesionych w walkach nad Wartą w dniach 4-5 września 1939 r. Za pomnikiem, prostopadle do niego stoi tablica upamiętniająca lotników z 21 Eskadry Bombowej.

Tablica na zbiorowej mogile żołnierzy Wojska Polskiego, w której spoczywają ppor. obs. Tadeusz Król i kpr. strz. Ignacy Mularczyk.

:: wstecz
Źródła:
  • fotografie autorstwa Wojciecha Zmyślonego
  • materiały otrzymane dzięki uprzejmości pana Roberta Kielka