Szkoły strzelców pokładowych Air Gunnery SchoolUczestnicy 52 kursu w szkole strzelców 7 Air Gunnery School w Stormy Down w Walii, trwającego od 12 października do 21 listopada 1941 r. W czapce siedzi plut. Feliks Łazowski. W środkowym rzędzie czwarty od prawej szer. Michał Barteczko.

Uczniowie-strzelcy z 7 Air Gunnery School w oczekiwaniu na loty treningowe na strzelanie. Pierwszy od lewej por. Roman Lipczyński. Stormy Down, październik lub listopad 1941 r.

Kursanci 66 kursu strzelców w szkole 8 Air Gunnery School w Evanton w Szkocji (od 2 maja do 5 czerwca 1942 r.). Na zdjęciu towarzyszy im szkocka orkiestra (niektórzy żołnierze w tradycyjnych kiltach), z bębnami i kobzami.

Polscy uczniowie strzelcy w jednej ze szkół w pierwszych miesiącach 1942 r.

Trwający od 6 sierpnia do 2 września 1942 r. 42 kurs liderów strzelców powietrznych (Air Gunnery Leaders course) w Central Gunnery School w Sutton Bridge. Na dole trzeci od prawej siedzi por. Roman Lipczyński, na prawo od niego natomiast nieznany z nazwiska oficer Polskich Sił Powietrznych.

Kpr. pil. Franciszek Kiciński w kabinie samolotu Blackburn Botha podczas praktyki w 3 Air Gunnery School. Castle Kennedy, wrzesień 1942 r.

Kpr. Franciszek Kiciński (z prawej) pozujący z dwójką kolegów Polaków pod silnikiem Bristol Perseus XA maszyny Blackburn Botha. 3 Air Gunnery School, Castle Kennedy, listopad 1942 r.

Grupka polskich pilotów przydzielonych na praktykę do 3 Air Gunnery School. Mona, luty 1943 r. Kpr. Franciszek Kiciński stoi w górnym rzędzie, trzeci od lewej.

Kpr. Franciszek Kiciński (z prawej) opierający się o łopatę śmigła Bristol Bolingbroke'a (podobnie jak Botha wycofanego z linii samolotu używanego przez Coastal Command, jednak konstrukcji o niebo bardziej udanej niż Botha, na której Kiciński latał w początkowym okresie służby w Castle Kennedy). 3 Air Gunnery School, kwiecień 1943 r.

Okładka log-booka (książki lotów) por. (potem kpt.) strz. Romana Lipczyńskiego.

Strona z wpisami dotyczącymi lotów szkolnych w 7 Air Gunnery School w Stormy Down w październiku i listopadzie 1941 r.

Sąsiednia strona, na której umieszczono informacje o liczbie wystrzelonych pocisków oraz czasie spędzonym w powietrzu.

Legitymacja kpr. strz. Bernarda Szulca przyznająca mu tytuł strzelca samolotowego oraz Znak Obserwatora (przysługujący strzelcom samolotowym przed wprowadzeniem osobnego Znaku Strzelca). Legitymacja została wydana po ukończeniu szkolenia w Centrum Wyszkolenia Ziemnego Lotnictwa Polskiego w Blackpool.


Źródła:
fotografie ze zbiorów: pani Agaty Eychler, pana Piotra Giecewicza, pana Mariusza Kałużnego, pana Mariana Lipczyńskiego (dzięki uprzejmości pana Zenona Dudka), pani Karoliny Szulc, pani Hanny Wróblewskiej